اخبار برگزیده

بازاریابی و فروش در شرکت‌های دانش‌بنیان

مخاطب این مطلب، افرادی هستند که دغدغه ثبت و فعالیت شرکتی دانش‌بنیان را دارند و یا مدیر شرکتی دانش بنیان هستند. شرکت دانش بنیان مجموعه و سیستمی است که بر پایه دانش فنی استوار است؛ اما آیا تنها بعد فنی ضامن موفقیت این شرکت ها است؟ پاسخ بدون شک مثبت نیست.
هر مجموعه‌ای دغدغه موفقیت را دارد و موفقیت در سایه فروش بیشتر، گردش مالی پول، تحقیق و توسعه، ارائه محصولات بهتر و رشد شرکت است.

اجازه بدهید تجربه واقعی از شرکتی دانش‌بنیان را ذکر کنم که در سه جلسه مشاوره‌ای که در بهار امسال خدمت مدیریت آن بودم، نکاتی را به وی یادآوری کردم؛ اما متأسفانه آن مدیر به توصیه‌های بنده عمل نکرد و نهایتاً شرکت در دی ماه بعد از چهارسال فعالیت با حدود 2526 پرسنل ورشکسته شد.


یکی از خطاهای راهبردی مدیریت مجموعه که از نظر من مدیری معمولی به نظر می‌رسید و متأسفانه اصرار بر ادامه روال خود داشت، عدم نگاه سیستمی و داده محور به فرایند بازاریابی و فروش در شرکت دانش‌بنیان خود بود؛ و این حوزه به خصوص در حوزه مدیریت منابع انسانی مشهود بود.
یکی از جلسات مشاوره من به مصاحبه و گفتگو با عوامل نیروی انسانی گذشت که متوجه نکات عمیقی شدم که چرا فروش شرکت روند مطلوبی را نداشته است؛ به عنوان نمونه با بررسی فعالیت‌ها متوجه شدم شرکت در حوزه تبلیغات دیجیتال و اینترنتی تنها به تقلید و خرید خدماتی نظیر ثبت برند، ایجاد سایت و تبلیغ در نشریه و مجله نموده است؛ و در پس این فعالیت‌ها نه استراتژی وجود داشت و نه برنامه‌ریزی.

خطای قابل توجه دیگر آن شرکت، عدم نگاه درست به بخش فروش بود.
شرکت مدیری توانمند در حوزه بازاریابی و فروش نداشت و متأسفانه این مدیریت ناکارآمد را به سه کارشناس خود منتقل می‌کرد؛ و متأسفانه مدیرعامل شرکت تصور می‌کرد که مشکل از کارشناسان است و نه مدیر بازاریابی و فروش. البته ما شاهد این خطا هستیم که برخی شرکت‌های کوچک وب‌وکارهای متوسط برای بازاریابی و فروش، نگاهی نادرست دارند که به عنوان نمونه یکی از آن نگاه‌ها این است که مثلا 45 نفر به عنوان کارشناس فروش و بازاریابی جذب می‌کنند و معمولاً 45نفر در کنار هم در یک فضا قرار می‌گیرند و این افراد، زیر نظر یکی از اعضای هیأت مدیره و یا فردی با نفوذ زیر نظر مدیرعامل فعالیت می‌کنند که به دلایل فراوان ضررهای ناشی از این کار بیش از منافع اندک آن است.


خطای سوم این مجموعه عدم نگاه استراتژیک و تخصصی گرا به حوزه فروش بود.
همیشه در مشاوره‌ها و تدریس‌هایم به این نکته اشاره می‌کنم که فروش یک مسأله است و نهایی شدن فروش مسأله دیگر. یک شرکت دانش‌بنیان نیز باید نگاه بلندمدت به حوزه فروش داشته باشد.
مدیریت مجموعه مذکور اصرار داشت که در تمامی فرایند بازاریابی و فروش وارد بشود که این مسأله حتی در تهیه کاتالوگ‌ها و تبلیغات کوچک محصولات هم برای مجموعه مسأله‌ساز شده بود.

خطای چهارم این مجموعه دانش‌بنیان هم عدم نگاه صحیح به فرایند روابط عمومی فروش بود. به عنوان مثال یکی از مواردی که در این شرکت به آن برخوردم، تداخل بسیار بالای اعمال نظرات بخش فنی در بخش بازاریابی و فروش بود؛ به نحوی که مدیر بازاریابی و فروش نیز از جهت ترس از دست شغل خود، بدون چون‌وچرا در مقابل خواسته‌های مدیریت تسلیم بود و موارد را تأیید می‌کرد.

اگر بخواهم فرایند بازاریابی و فروش در شرکت‌های دانش‌بنیان را به تفصیل بیان نمایم، ده ها صفحه مطلب می‌توانم بنویسم که در این جا مجالی نیست؛ اما چند توصیه کوتاه:
1. نگاه سیستمی و بلندمدت به حوزه فعالیت فروش داشته باشید؛
2. برندینگ را تنها ثبت برند ندانید؛
3. در فرایند بازاریابی و فروش مدیری شایسته را در رأس کار قرار بدهید؛
4. کارها را تخصصی تقسیم نمایید.

آخرین جستجو شده ها